2024 metų Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) rinkimai, bus vieni iš svarbiausių šalies ir pasaulio istorijoje. Šie rinkimai – tai kryžkelė, kurioje JAV privalo rinktis tarp dviejų pasaulių: viename pasaulyje – demokratija, JAV hegemonijos vedamas vakarų pasaulis ir pagarba žmogaus teisėms, o antrame – demokratijos erozija, geopolitinis izoliavimas ir žmogaus teisių pažeidimai. Norint suprasti, kaip ir kodėl tai įvyks, reikia atsižvelgti į JAV politinį diskursą ir į įvykius, kurie atvedė mus iki šio taško.
Pradėkime nuo JAV rinkiminės sistemos pamatų. JAV yra prezidentinė dvipartinė respublika, kurioje egzistuoja ir kitos partijos, tačiau dėl „first-past-the-post“ sistemos, kuri neleidžia rinkėjams reitinguoti kandidatų, rinkėjas privalo rinktis tik viena kandidatą. Dėl šios priežasties dauguma pasikliauja strateginiu balsavimu, užuot rinkdamiesi jiems labiau patinkantį kandidatą, kuris turi mažesnius šansus laimėti. JAV prezidentas renkamas ne surinktų balsų, bet Rinkikų kolegijos balsų dauguma. Rinkikų kolegija – tai valstijose renkami atstovai, kurių skaičius priklauso nuo valstijos gyventojų skaičiaus (nuo 3 iki 55). Tokioje sistemoje kandidatas, surinkęs daugiausiai šalies piliečių balsų, nebūtinai taps JAV prezidentu. JAV istorijoje taip yra nutikę 4 kartus, iš kurių mums gerai žinomas atvejis – 2016 metų rinkimai, kuriuos laimėjo Donaldas Trumpas (Donald Trump), surinkęs apie 3 mln. mažiau balsų nei Hilari Klinton (Hillary Clinton). Ši sistema dažnai kritikuojama dėl netinkamo rinkėjų atstovavimo, nors iš principo sistema būtų korektiška, jei piliečiai valstijos lygmens rinkimuose balsuotų taip pat aktyviai, kaip ir prezidento rinkimuose, ir nebūtų „Gerrymandering“ (rinkiminių apylinkių iškraipymo, siekiant pakeisti apygardos rezultatą). Partijos išsirenka kandidatus į prezidentus ir viceprezidentus savo vidinių pirminių partijos rinkimų metu, 4–6 mėnesius prieš rinkimus. Kandidatai dalyvauja gyvai transliuojamuose debatuose bei lanko kuo daugiau valstijų, taip motyvuodami savo rinkėjus balsuoti už juos.
Rinkiminio sezono pradžioje, pavasarį, sužinojome demokratų ir respublikonų partijų kandidatus į JAV prezidentus. Jau tada demokratų partijos rinkėjai buvo pasipiktinę dėl įvairių priežasčių. Pirmoji iš jų – Džo Baideno (Joe Biden) kandidatavimas antrajai kadencijai. 2020 metais Baidenas kandidatavo vienai kadencijai ir teigė save laikąs tiltu, o ne niekuo kitu. Taip pat nepasitikėjimo kandidatu kilo tarp demokratų, kairiųjų, musulmonų ir progresyvių rinkėjų dėl Baideno visapusiškos paramos Izraeliui. Remiantis CNN, tik trečdalis registruotų rinkėjų pritaria prezidento Baideno sprendimui 2024 metais Izraelio ir Palestinos konflikte. Dėl šių priežasčių itin daug pasipiktinimo ir nusivylimo iš demokratų rinkėjų sulaukė demokratų atstovybės sprendimas išreikšti visišką pasitikėjimą Baidenui ir nekelti jokių realaus šanso laimėti turinčių kandidatų prieš jį partijos pirminiuose rinkimuose. Demokratų situacija atrodė niūri – tik 38 proc. JAV piliečių buvo patenkinti Baideno kadencija.
Tuo metu respublikonų partijos pirminiai rinkimai priminė pramoginę laidą. Šiuose rinkimuose realaus šanso laimėti neturėjo joks kandidatas išskyrus Trumpą, kuris surinko 76.4 proc. balsų. Svarbu pabrėžti, kad tuo metu respublikonų kandidatas jau buvo teistas nusikaltėlis. Pats Trumpas pripažino, kad jo rinkėjai yra besąlygiškai ištikimi jam, sakydamas, kad galėtų stovėti Penktojoje aveniu ir ką nors nušovęs neprarastų nė vieno rinkėjo. Toks pavaldumas kandidatui sukuria visas sąlygas MAGA (Make America Great Again) respublikonams naikinti demokratiją. Priešingai nei demokratų rinkėjai, kurie dažnai ir viešai kritikuoja partiją bei smerkia politikus už kiekvieną nusižengimą ir klaidą.
Įtampa pasiekė aukščiausią tašką birželio 27-tą dieną prezidentinių debatų metu, kuomet abu kandidatai pasirodė itin prastai. Trumpas aiškiai prarado savo aštrumą ir energiją, o Baideno įvaizdžiui pakenkė mikčiojimas. Respublikonai socialinėse medijose puolė prezidento siaubingą pasirodymą, o Baideno komanda teisino nesėkmę aiškindami, jog prezidentas nesijautė gerai, buvo peršalęs ir pavargęs po ilgos kelionės. Demokratai bandė pateisinti Baideno tragišką iškalbą, remdamiesi nuveiktais prezidento darbais, tačiau rinkėjams reikia kandidato, gebančio bent adekvačiai save pristatyti visuomenei. Po debatų praėjus mažiau nei savaitei, Teksaso atstovas Loidas Dogetas (Lloyd Doggett) tapo pirmuoju išrinktu demokratu, viešai pasisakiusiu prieš Baideno kandidatūrą. Po šio viešo išstojimo kiekvieną dieną atsirado vis daugėjo atstovų, manančių, kad Baidenas turėtų pasitraukti iš rinkimų.
Tuo metu respublikonų pusėje JAV Aukščiausiasis Teismas priėmė sprendimą byloje „Trumpas prieš Jungtines Valstijas“ ir Trumpas įgijo absoliučią neliečiamybę už savo veiksmus, kuriuos jis vykdė būdamas prezidentu. Tai reiškia, jog visi nusikaltimai, padaryti oficialaus akto formatu prezidento kadencijos metu, buvo išteisinti. Buvęs Baltųjų rūmų advokatas Džonas Dynas (John Dean) teigė, kad Ričardas Niksonas pagal šį nutarimą „būtų išgyvenęs“ Votergeito skandalą (skandalas, dėl kurio atsistatydino JAV prezidentas Ričardas Niksonas ir kurio metu paaiškėjo, kad respublikonų partijos komiteto nurodymu buvo įsibrauta į demokratų partijos būstinę Vašingtone, „Votergeito“ viešbutyje, ir mėginama įrengti klausymosi aparatūrą), nes „prieš jį pateikti įrodymai buvo pagrįsti oficialiais aktais, kuriuos Aukščiausiasis Teismas laikė nepakaltinamais“. Tai buvo dar vienas žingsnis link demokratinio proceso niekinimo ir demokratijos erozijos.
Liepos 13-tą dieną pirmą kartą nuo Ronaldo Reigano kadencijos buvo pasikėsinta į buvusį ar esamą JAV prezidentą. Pasikėsinimas į Trumpo gyvybę tapo akibrokštu visam pasauliui, tačiau jo poveikis rinkimams gali būti nedidelis. Trumpo išdidus ir herojiškas kumščio iškėlimas po šūvių tapo momentinė klasika, bet apklausos išliko statiškos, respublikonų partiją remiančių balsuotojų skaičius padidėjo tik 4 proc., o žmogus, pasikėsinęs į Trumpo gyvybę, buvo registruotas respublikonas, tad respublikonams buvo sunku suformuoti naratyvą, motyvuojantį neapsisprendusius balsuotojus rinktis Trumpą. Daugumos akyse šių rinkimų aiškus nugalėtojas buvo Trumpas. Baidenas prarado rinkėjų ir partijos pasitikėjimą, kiekvieną dieną vis daugiau demokratų atstovų viešai pasisakė prieš Baideno dalyvavimą rinkimuose. Liepos 17-tą dieną Baidenas interviu metu teigė, kad apgalvos dalyvavimą rinkimuose, jeigu jam bus diagnozuotas sveikatos sutrikimas, ir tą pačią dieną Baidenui nustatyta COVID-19. Taip Baidenas prarado visą likusią demokratų partijos paramą.
Liepos 15-tą dieną prasidėjo respublikonų nacionalinis suvažiavimas. Trumpas pristatė savo viceprezidentą Džeimsą D. Vancą. Tai buvo labai keistas pasirinkimas dėl vienos ir paprastos priežasties – jis yra labai panašus į Trumpą. Dažniausiai, renkant viceprezidentus, yra stengiamasi atrasti balansą tarp prezidento ir viceprezidento. Buvęs Trumpo viceprezidentas Maikas Pensas buvo ilgalaikis, nekontraversiškas, institucinis respublikonas. Vancas yra ne itin protingas, homofobiškas, prorusiškų pažiūrų, antidemokratiškas populistas. Kitaip tariant, jis yra labiau Trumpas nei pats Trumpas. Taip pat nacionaliniame partijos suvažiavime kalbą sakė Šonas Obrajanas (Sean O’Brien), didžiausios Šiaurės Amerikos profesinės sąjungos „Teamster“ prezidentas, tačiau į jo reikšmingą apsilankymą nebuvo atkreiptas dėmesys. Nepaisant to, tai yra labai svarbus įvykis, parodantis profesinių sąjungų nepasitenkinimą partneryste su demokratais, nors pats Baidenas laiko save labiausiai palankiu darbininkams prezidentu JAV istorijoje. Jis buvo pirmasis prezidentas, dalyvavęs Jungtinės automobilių pramonės darbuotojų profesinės sąjungos organizuojamo pikete dėl didesnių atlyginimų, taip pat jis paskyrė profesinių sąjungų remiamus advokatus į darbo departamentą ir nacionalinę darbo santykių valdybą bei įteisino dvišalį infrastruktūros įstatymą, kuris padėjo atnaujinti greitkelius ir padėjo finansuoti daugiau nei 40 tūkst. infrastruktūros projektų. Nuo Baideno kadencijos pradžios, buvo sukurta 15 mln. darbo vietų, nedarbas išliko žemiau 4 procentų. Respublikonai su Trumpu priešaky visuomet palaikydavo didžiojo verslo interesus. „The Guardian“ teigė, kad Trumpo mokesčių sumažinimas padėjo milijardieriams pirmą kartą mokėti mažiau nei darbininkų klasei. Tačiau nacionalinio partijos suvažiavimo pagrindiniu įvykiu tapo Trumpo agitacinė kalba. Trumpas visada buvo gabus oratorius, galintis valdyti auditorijos emocijas, bet ši jo kalba buvo neįprastai silpna. Įspūdinga buvo jos trukmė – ji buvo pati ilgiausia kalba suvažiavimo istorijoje. Kalbą kandidatas pradėjo liūdnu tonu, guodėsi klausytojams dėl pasikėsinimo į jo gyvybę. Kalboje buvo paminėta labai daug temų, nuo imigracijos iki ekonomikos, bet viena tema – teisė į abortą – buvo praleista. KFF, nepartinės organizacijos, orientuotos į sveikatos politiką, apklausa rodo, kad 1 iš 8 JAV rinkėjų mano, kad abortas yra pagrindinis šių metų rinkimų klausimas. Respublikonų partijos pozicija aborto klausimu šiuose rinkimuose yra pagrindinė jų silpnybė, nes daugiau moterų renkasi balsuoti už demokratus. Praėjus mėnesiui po JAV Aukščiausiojo Teismo sprendimo panaikinti bylą Roe prieš Wade’ą, garantuojančią moters teisę į abortą, dešimtyje valstijų moterų, užsiregistravusių balsuoti prezidento rinkimuose, skaičius išaugo 35 proc. ir vidurio kadencijos rinkimuose demokratai pasirodė žymiai geriau nei buvo spėjama.
Liepos 21-oji diena yra viena iš svarbiausių, galbūt net svarbiausia, šiuose rinkimuose. Baidenas pasitraukė iš JAV prezidento rinkimų ir išreiškė pasitikėjimą Kamala Haris. Baideno pasitraukimas iš rinkimų buvo paskutinis ir bene vienas svarbiausių darbų jo kadencijoje. Harvardo universiteto ekonomistas Džeisonas Furmanas teigė, kad Baidenas „atėjo į pareigas, kai ekonomika buvo COVID-19 slegiamoje situacijoje, ir padėjo prižiūrėti perėjimą iš jos į ekonomiką, kuri dabar auga greičiau nei bet kuri kita lygiavertė ekonomika“. Baidenas teikė visapusišką paramą Ukrainai bei tęsė nuoseklų bendradarbiavimą su Europos Sąjungos ir NATO šalimis. Baidenas per visą savo kadenciją įrodė, kad JAV gali būti susivienijusių pasaulio lyderė, rodanti kelią glaudesnio globalaus bendradarbiavimo, kovos su klimato kaita, didesnio saugumo ir demokratijos link.
Kai Haris tapo pagrindine kandidate, daugelis abejojo jos gebėjimu mobilizuoti rinkėjus. Tačiau Haris kampanija surinko didžiausią kampanijai skirtų aukų sumą per 24 valandas JAV istorijoje. Vien per „grassroots“ (limituojamo kiekio piniginės aukos kandidatui, siunčiamos piliečių) aukas surinkta 81 mln. dolerių per 24 valandas. Viceprezidentės kampanijos atstovai spaudai teigė, kad per šias 24 valandas paaukojo 888 tūkst. rėmėjų, o daugiau nei 500 tūkst. prisidėjo pirmą kartą per 2024 metų kampanijos ciklą. Haris jau yra surinkusi reikiamą paramą tapti demokratų partijos kandidate. „Associated Press“ atlikta apklausa parodė, kad ji sulaukė daugiau nei 1,9 tūkst. delegatų pritarimo. Haris palaiko ne tik iš politikai, bet ir daugelis visuomenės veikėjų bei įžymybių. Rugpjūčio 6-tą dieną Haris pranešė jog jos viceprezidentas bus Minesotos gubernatorius Timas Walzas (Tim Walz), 60-ies metų buvęs mokytojas ir Krašto apsaugos seržantas majoras. Būdamas gubernatoriumi Walzas buvo itin progresyvus. Jis įteisino nemokamą maitinimą mokyklose, įtvirtino įstatymą, kuris įpareigoja, kad iki 2040 metų 100 proc. vartojamos elektros Minesotoje būtų iš anglies dioksido neišskiriančių šaltinių, uždraudė nekonkuravimo susitarimus (Nekonkuravimo susitarimas yra darbuotojo įsipareigojimas darbo santykių metu ir (ar) jiems pasibaigus nekonkuruoti su darbdaviu, šie susitarimai neleidžia darbuotojams laisvai judėti tarp darbdavių ir silpnina darbuotojų derybinį svertą), pasirašė įstatymus, draudžiančius konversijos terapiją ir apsaugančius lytį patvirtinančią priežiūrą (gender-affirming care) Minesotoje, pasirašė įstatymą, kuriuo nustatyti visuotiniai tapatybės patikrinimai norint įsigyti šaunamąjį ginklą ir Raudonosios vėliavos įstatymą (įstatymą, leidžiantį valstijos teismui įsakyti laikinai konfiskuoti šaunamuosius ginklus), pasirašė įstatymą legalizuojantį rekreacinės marihuanos vartojimą bei daug daugiau svarbių įstatymų, užtikrinančių valstijos gyventojų gerbūvį. Walzas taip pat labai iškalbus bei nebijo agresyviai užpulti respublikonus dėl jų pasisakymų, viešojo įvaizdžio ir priimtų sprendimų. Haris kartu su Walzu suteikė daug entuziazmo rinkėjams dėl kritiškesnio nei Baideno požiūrio į respublikonus, geresnių oratorijos gebėjimų, o Haris lytis bei mišri etninė kilmė rezonuoja su marginalizuotomis grupėmis.
Dabar apžvelkime abiejų kandidatų pasiūlymus, silpnybes, stiprybes ir galimybes laimėti. Trumpo planai yra aiškiai išdėstyti ledlaužių organizacijos „The Heritage Foundation“ sukurtoje „Project 2025“ strategijoje, nors pats Trumpas neigia asociaciją su projektu. Nepaisant to, Trumpo PAC (political action committee – neapmokestinama organizacija, kuri sutelkia kampanijos įnašus ir aukoja šias lėšas už arba prieš kandidatus) „MAKE AMERICA GREAT INK“ kėlė reklamas, kuriose „Project 2025“ yra vadinamas „Trump’s Project 2025“. CNN teigė, kad bent 140 Trumpui dirbusių asmenų taip pat dirbo su „Project 2025“. 20 iš šių asmenų buvo Trumpo artimame rate. Projekte aprašytas tikslus planas, kaip šalį paversti krikščioniška, nacionalistine valstybe. Projekte įvardijamas visiškas abortų, kontraceptinių priemonių ir profsąjungų draudimas, mokesčių mažinimas turtingiausiems, švietimo departamento likvidavimas, privalomas religinis ugdymas mokyklose, sisteminių apsaugų nuo klimato kaitos pašalinimas, iškastinio kuro pramonės plėtra, afroamerikiečių ir lyčių studijų pašalinimas iš visų lygių švietimo, knygų apie vergovę uždraudimas, Federalinio Tyrimų Biuro finansavimo mažinimas, tik ideologiškai respublikonams sutinkančių teisėjų priėmimas visų lygių teismuose, tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas, apsaugos nuo diskriminacijos dėl seksualinės ar lytinės tapatybės panaikinimas ir daug daugiau. Jei netikite, kad Trumpas įvykdytų šiuos planus, galima atsižvelgti į tai, kas buvo įgyvendinta jo kadencijos metu: panaikintas Vartotojų finansinės apsaugos biuras (CFPB – ši įstaiga padėdavo nukentėjusiems vartotojams, buvo lengviau pareikšti bankams kolektyvinius ieškinius), panaikino draudimą tiekti karinę įrangą vietos policijos departamentams ir įteisino leidimą pareigūnams naudoti civilinio turto konfiskavimą. Taip pat Trumpo administracija pareiškė, kad daugiau netirs policijos departamentų apkaltų ir neviešins jų nusižengimų. Per savo kadenciją Trumpas atleido arba sušvelnino bausmes 237 asmenims, dauguma jų turėjo asmeninių ar politinių ryšių su Trumpu. Nuo 2020 metų liepos mėn. iki Trumpo kadencijos pabaigos federalinė vyriausybė įvykdė mirties bausmę trylikai asmenų. Tai buvo pirmosios egzekucijos nuo 2002 metų. Trumpo kadencijos metų įvykdyta daugiau federalinių egzekucijų nei bet kurio kito prezidento kadencijoje per pastaruosius 120 metų. Trumpas sustabdė prekybos derybas su Europos Sąjunga dėl Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės, kurios vyko nuo 2013 metų, pakeitė Barako Obamos (Barack Obama) administracijos gaires, kaip mokyklos ir universitetai turėtų kovoti su seksualiniu priekabiavimu ir seksualiniu smurtu, įsakė atšaukti draudimą įsigyti naujus leidimus kasti naftą ir gamtines dujas Arkties vandenyne ir aplinkai jautriose Šiaurės Atlanto pakrantės zonose, panaikino 72 aplinkosaugos teisės aktus, Trumpo išrinkti Aukščiausiojo Teismo teisėjai balsavo už bylos Roe prieš Wade’ą panaikinimą, Trumpas prisiėmė nuopelnus už sprendimą, kuris paliko aborto teises klausimus spręsti valstijoms. Dėl šio sprendimo 25 mln. moterų gyvena valstijose, kuriose jų teisė į savo kūną yra ribojama. Trumpo kadencijos metu teisingumo departamentas pakeitė savo poziciją dėl Civilinių teisių įstatyme numatytos apsaugos darbo vietoje LGBTQ+ asmenims ir valstybės bei federaliniuose teismuose pasisakė už Konstitucinę teisę verslui diskriminuoti dėl seksualinės orientacijos ir lytinės tapatybės. Priimta ir daug daugiau sprendimų, kurie kėlė pavojų žmogaus teisėms, žemos socialinės ir ekonominės padėties žmonėms bei JAV demokratijai.
Demokratų kandidatės Kamalos Haris politinės nuomonės, kurias atspindi jos balsavimas JAV senate, vertinamos labai įvairiai: „GovTrack“ įvertino Haris kaip „politiškai kairiausią“ JAV senatorę, „The New York Times“ Haris apibūdino kaip pragmatišką centristę, kurios politinės pozicijos iš esmės atspindi Baideno pozicijas. Kairieji aktyvistai kritikavo Haris, kaip prokurorės, veiksmus 2013 metais, kuomet ji buvo Kalifornijos generalinė prokurorė, Haris leido Hoag Memorial Hospital Presbyterian nutraukti planinių abortų prieinamumą, tačiau Haris nustatė draudimo sąlygas, reikalaudama, kad ligoninė „imtųsi priemonių užtikrinti, kad alternatyvūs paslaugų teikėjai būtų prieinami visoms moterims, ypač mažas pajamas gaunančių moterų tiesioginiams abortams“ ligoninės aptarnaujamoje teritorijoje. Nuo pat išrinkimo į senatą Haris visapusiškai palaikė abortų teisių gynimo grupę „Planned Parenthood Action Fund“, taip pat viešai ragino aukoti Minesotos laisvės fondui (fondui, padedančiam suimtiesiems per George’o Floyd’o protestus), nors pati šiam fondui nepaaukojo. 2018 metų gegužę Haris paskelbė, kad prisidėjo prie Marihuanos teisingumo įstatymo, kuris federaliniu lygmeniu įteisintų kanapes, pašalinant jas iš Kontroliuojamų medžiagų įstatymo. Haris remia vyriausybės finansavimo programos sukūrimą, skirtą apmokėti studijas ir mokesčius valstybinėse kolegijose ir universitetuose lankantiems studentams, kurių tėvų metinės pajamos yra 125 tūkst. dolerių ar mažesnės, ir nepriklausomus studentus, kurių metinės pajamos atitinka tuos pačius rėžius. 2018 metų rugpjūtį Haris prisidėjo prie demokratų senatorių ir Berni Sanderso laiško Jungtinių Valstijų vidaus saugumo sekretorei, kuriame reikalaujama, kad Trumpo administracija imtųsi skubių veiksmų bandant sugrąžinti 539 migrantų vaikus jų šeimomis. Jai dažnai kritikų prikišamas titulas „Border Czar“ (lietuviškai – pasienio caras) niekada jokiuose Baltųjų rūmų dokumentuose neegzistavo ir vienintelis atvejis, kai Haris turėjo tiesioginę įtaką JAV pasienio migracijos klausimais, buvo 2021 metų kovo mėn., kuomet Haris buvo paskirta pasiūlyti diplomatinę strategiją kovoti su Centrinės Amerikos migrantų antplūdžiu. 2018 metų liepos mėn. Haris kartu su kolegomis, pristatė 2018 metų Homoseksualų ir translyčių panikos apsaugos draudimo įstatymą, panaikinantį vadinamą homoseksualų ir translyčių panikos apsaugą (gay and trans panic defence – aukų kaltinimo teisinės gynybos strategija, kuri naudojama pateisinti smurtą prieš homoseksualius asmenis; heteroseksualus asmuo, apkaltintas smurtiniu nusikaltimu prieš homoseksualų asmenį, teigia, kad prarado kontrolę ir panaudojo smurtą dėl nepageidaujamo romantinio ar seksualinio kontakto), taip apsaugant LGBTQ+ asmenis nuo diskriminacijos. 2019 metų liepos mėn. Haris ir Pramila Džajapal (Pramila Jayapal) Kongrese pristatė Namų darbininkų teisių įstatymą. Į įstatymo projektą buvo įtraukta apsauga nuo priekabiavimo ir diskriminacijos, garantuojamos pietų pertraukos, minimalus atlyginimas ir atlyginimas už viršvalandžius. 2024 metų vasario mėn. Haris ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kartu vedė spaudos konferenciją Miuncheno saugumo konferencijoje ir pabrėžė, kad „prezidentas Baidenas ir ji toliau sieks užtikrinti išteklius ir ginklus, kurių Ukrainai reikia siekiant laimėti ir rems Ukrainą, kiek reikės“.
Kandidatai ir jų planai yra aiškūs. Haris visos savo karjeros metu nuosaikiai rėmė JAV vidurinį sluoksnį, ji yra progresyvi, energinga, už žmogaus teises pasisakanti kandidatė. Viceprezidentei trūksta patirties užsienio politikoje, tačiau jos pozicijos yra aiškios – tarptautinis bendradarbiavimas su ilgalaikiais geopolitiniais partneriais ir besąlygiška parama Ukrainai. Timas Walzas yra energingas, žmogiškas, progresyvus ir negailestingai aršus gubernatorius. Walzo patirtis krašto apsaugoje bei mokytojaujant suartina jį su vidutiniu rinkėju. Trumpas yra seniausias kandidatas į JAV prezidentus istorijoje (senesnis nei Baidenas buvo 2020 metų rinkimų pradžioje), dažnai ir atvirai žiniasklaidai ir rinkėjams meluojantis, nuteistas nusikaltelis, kuriam nėra svarbi demokratija ir žmogaus teisės. Jis daro viską, kad turėtų kuo daugiau aklų pasekėjų. Trumpo kandidatas į viceprezidentus – vienas iš mažiausiai populiarių istorijoje. Įprastai po nacionalinės konvencijos kandidato paramos lygis padidėja 19 proc., o Vanco atveju, jis nukrito iki minus 6 procentų. Daugiau respublikonų palaikė Baraką Obamą jo kadencijos metu nei dabar neapsisprendusių rinkėjų palaiko Vancą. Šie rinkimai lems, ar JAV išliks liberalios demokratijos vedlė, ar eis link žmonių priespaudos, demokratijos niekinimo, paskui Vengriją, Rusiją ir Baltarusiją.