Pirmojo turo analizė

Vakar naktį sulaukėme Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų pirmojo turo rezultatų, o šįryt žiniasklaidoje jau matome spekuliacijas apie būsimas koalicijas. Intriga buvo itin aukšta iki pat paskutinės apylinkės rezultatų paskelbimo. Taigi, ar jau žinome, su kuo gyvensime sekančius 4 metus?

LIETUVOS SOCIALDEMOKRATŲ PARTIJA (LSDP)

Kaip ir numatė prieš rinkimus paskelbti reitingai, daugumą balsų (19,36%) surinko ir 19 mandatų gavo LSDP. Politologai sėkmę šiai partijai pranašauja ir antrajame ture. Partijoje vyrauja džiaugsmas, šiuo metu vyksta derybos ir laukiama antrojo turo rezultatų. V. Blinkevičiūtė patvirtino, kad atsisakys europarlamentarės mandato ir sieks Ministrės Pirmininkės pareigų.

TĖVYNĖS SĄJUNGA-LIETUVOS KRIKŠČIONYS DEMOKRATAI (TS-LKD)

Antrąją vietą, 17,96% balsų ir 18 mandatų laimėjo TS-LKD. Partija patyrė sėkmę Vilniuje ir Kaune, pirmavo 23 apygardose. 27 vienmandatėse apygardose TS-LKD kandidatai surinko daugiausia balsų, iš jų viena – Ingrida Šimonytė – laimėjo pirmame ture, o 32 TS-LKD kandidatai kovos antrame ture. Kai kurie partiečiai vis dar viliasi, kad antrame ture TS-LKD aplenks LSDP ir formuos valdančiąją koaliciją.

Vis tik pastarosiomis dienomis garsiai skambėjo partijos pirmininkas Gabrieliaus Landsbergio vardas. Daugiamandatėje apygardoje G. Landsbergis kandidatavo 2 numeriu, tačiau rinkėjai aukščiau jo išreitingavo Lauryną Kasčiūną. Šie duomenys verčia suabejoti, ar G. Landsbergis vis dar turi pakankamai pasitikėjimo, kad kitais metais būtų perrinktas partijos pirmininku. Taip pat žiniasklaidoje pasirodė V. Blinkevičiūtės teiginys, kad TS-LKD pirmininkas prie jos politiškai priekabiauja, siūlydamas koalicijos galimybę bei ieškodamas sąlyčio taškų.

POLITINĖ PARTIJA NEMUNO AUŠRA (PPNA)

Naujai įkurta PPNA sėkmingai sutelkė protesto balsus ir sulaukė puikaus rezultato – beveik 15% balsų, 15 mandatų Seime per pirmąjį turą ir yra pirmoje vietoje pagal balsų kiekį 13-oje apygardų. Vis dėlto partija susiduria su sunkumais dėl buvusio partiečio Aleksandro Furs, kuris ne tik sumokėjo 17 tūkst. eurų nario mokestį, bet ir yra teisiamas Islandijoje dėl bandymo įsivežti ir platinti nedidelį kiekį kokaino. Šis skandalas A. Furs rezultatus paveikė palyginus nežymiai – iš 15 vietos sąraše nukrito tik į 24.

DEMOKRATŲ SĄJUNGA „VARDAN LIETUVOS“ (DSVL)

Puikiais rezultatais džiaugiasi ir DSVL. Partija sulaukė 9,24% balsų ir gavo 8 mandatus. Jos lyderis, vos paaiškėjus pirmojo turo rezultatams, keliavo į LSDP būstinę tartis dėl palaikymo ir koalicijos formavimo. Tačiau jau dabar matome nesutarimų tarp potencialios koalicijos partnerių dėl LVŽS kvietimo į koaliciją. 

LIBERALŲ SĄJŪDIS (LS)

Partijos padėtis po pirmojo turo yra itin gera, pastebimas pakilęs žmonių pasitikėjimas LS ir jos politikais. Kadangi praeitoje kadencijoje LS buvo valdančiojoje daugumoje, toks jų sėkmingas rezultatas yra itin stebinantis. Partija surinko 7,7% balsų ir gavo 8 mandatus, savo rezultatu aplenkdami LVŽS bei Laisvės partiją. Sunku įvertinti šansus, tačiau yra galimybė LS tapti valdančiosios koalicijos dalimi. 

LIETUVOS VALSTIEČIŲ IR ŽALIŲJŲ SĄJUNGA (LVŽS)

Šios partijos likimas buvo vienas iš įdomiausių pirmojo turo metu. Kadangi partija pasirinko į sąrašą įleisti ne tik Igną Vėgėlę ir jo bendražygius, bet ir kitų partijų narius, sąrašas buvo pripažintas jungtiniu ir kartelė, reikalinga jiems gauti mandatų Seime, pakilo iki 7%. Deja, partija šią kartelę per plauką pasiekė. Tai reiškia, kad nuo šiol Seime turėsime antivalstybininką I. Vėgėlę. Partija taip pat kalbasi su LSDP dėl koalicijos formavimo, tačiau buvusio LVŽS nario Sauliaus Skvernelio vedama DSVL nežiūri palankiai į bendradarbiavimą su valstiečiais.

LIETUVOS LENKŲ RINKIMŲ AKCIJA-KRIKŠČIONIŠKŲ ŠEIMŲ SĄJUNGA (LLRA-KŠS)

LLRA-KŠS daugiamandatėje nepasiekė reikiamos 5% kartelės ir surinko tik 3,89% balsų. Tačiau jiems pakankamai gerai sekasi vienmandatėse apygardose, kur jau pirmame ture yra gauti 2 mandatai, o į antrą turą keliauja 3 kandidatai.

LAISVĖS PARTIJA (LP)

Su nusivylimu rezultatų sulaukė LP ir jos rinkėjai, mat partijai pritrūko tik 0,5%, kad būtų pasiekta 5% kartelė ir partija gautų mandatų Seime. Vyko daug diskusijų, kas lėmė tokį rezultatą. Kelios spekuliuojamos priežastys yra strateginis balsavimas už LS, balsų nutekėjimas pas Lietuvos žaliųjų partiją, rinkėjų nusivylimas dėl neišpildytų pažadų. Laisviečiai dar turi vilčių – antrajame ture savo vienmandatėse apygardose rungsis Aušrinė Armonaitė, Tomas Vytautas Raskevičius ir Morgana Danielė. Vis dėlto apmaudu, kad Seime sekančią kadenciją liks tik viena liberali frakcija.

APIBENDRINIMAS

Šie rinkimai nuvylė ir rinkėjų, ypač jaunimo, aktyvumu, ir rezultatais. Seimo rinkimuose dalyvavo šiek tiek daugiau nei pusė registruotų balsuotojų. Nepaisant nevyriausybinių organizacijų pastangų skatinant jaunimo pilietiškumą, prie balsadėžių nukeliavo tik 35% jaunų žmonių. Kalbant apie pirmame ture išrinktus parlamentarus, tik 22% jų yra moterys. Taip pat tarp pirmame ture išrinktų Seimo narių nėra nė vieno jauno žmogaus.

Vis tik galime pasidžiaugti, kad Lietuva išvengė radikalių, prorusiškų partijų. Tautos ir teisingumo sąjunga, Lietuvos liaudies partija ir Taikos koalicija nepasiekė reikiamos kartelės ir kolektyviai surinko 6,2% balsų. Nors šios partijos nepateko į Seimą, toks prorusiškų partijų rinkėjų kiekis kelia nerimą. Nors LLRA-KŠS pateko į Seimą, abejotina, kad šie kandidatai turės svarią įtaką formuojant antivalstybinius naratyvus.

Tikėtina, kad LSDP kartu su DSVL formuos valdančiąją koaliciją. Vis dėlto abi partijos nesutaria dėl trečiosios koalicijos partnerės. DSVL, kuri atsiskyrė nuo LVŽS, nemato bendro darbo Seime, tačiau V. Blinkevičiūtė mieliau į koaliciją kviestų būtent šią partiją. DSVL labiau agituoja už LS, teigdami, kad taip užtikrins stabilesnę valdžią. Neatmetama ir galimybė, kad antrame ture TS-LKD aplenks LSDP mandatų skaičiumi ir formuos valdančiąją koaliciją.

PIRMOJO TURO REZULTATAI

Pirmame ture LSDP gavo 20 mandatų, išrinkti šie asmenys: europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė, buvęs partijos pirmininkas Gintautas Paluckas, buvęs europarlamentaras Juozas Olekas, Seimo narė Rasa Budbergytė, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė, Seimo narys Algirdas Sysas, 2016–2020 m. Seimo narė išrinkta su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) Dovilė Šakalienė, olimpinė ir pasaulio čempionė Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė, Seimo narys Julius Sabatauskas, ilgametis Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas, Jonavos apygardoje pirmame ture laimėjęs Eugenijus Sabutis, žurnalistas Giedrius Drukteinis, medicinos mokslų daktaras Saulius Čaplinskas, Seimo narė Orinta Leiputė, Seimo narys Linas Jonauskas, visuomenininkas Tadas Prajara, buvusi Seimo narė Raminta Popovienė, piktnaudžiavimo alkoholiu Seime skandale pagarsėjęs Rimantas Sinkevičius, žurnalistas Linas Balsys, Žiemgalos vakarinėje apygardoje pirmame ture laimėjusi Vaida Aleknavičienė.

Pirmame ture TS-LKD gavo 18 mandatų, išrinkti šie asmenys: premjerė Ingrida Šimonytė, Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas, Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Finansų ministrė Gintarė Skaistė, Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, Seimo narys Mindaugas Lingė, Seimo narys Žygimantas Pavilionis, buvęs Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, Seimo narys Matas Maldeikis, europarlamentaras Liudas Mažylis, buvęs Užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis, Seimo narys Jurgis Razma, Seimo narys Arūnas Valinskas, Seimo narys Vytautas Kernagis, Seimo narys Kazys Starkevičius, ekonomistas Raimondas Kuodis, Seimo narė Paulė Kuzmickienė.

Pirmame ture PPNS gavo 15 mandatų, išrinkti šie asmenys: buvęs Seimo narys Remigijus Žemaitaitis, Seimo narė Agnė Širinskienė, Šilutės visuomenininkė Daiva Žebelienė, Šilalės rajono savivaldybės tarybos narys Vytautas Jucius, verslininkas Robert Puchovič, Seimo narys Artūras Skardžius, Seimo narys Aidas Gedvilas, Klaipėdos miesto savivaldybės vicemerė Lina Šukytė-Korsakė, Kelmės rajono savivaldybės vicemeras Kęstutis Bilius, verslininkas Saulius Bucevičius, ilgametis TS-LKD narys Mantas Poškus, verslininkas Martynas Gedvilas, pensininkas Petras Dargis, Raimondas Šukys, verslininkas Dainius Varnas.

Pirmame ture DSVL gavo 8 mandatus, išrinkti šie asmenys: buvęs premjeras Saulius Skvernelis, Seimo narys Linas Kukuraitis, Seimo narys Algirdas Butkevičius, Seimo narys Lukas Savickas, Seimo narė Jekaterina Rojaka, europarlamentaras Virginijus Sinkevičius, Seimo narė Rima Baškienė, Seimo narys Tomas Tomilinas.

Pirmame ture LS gavo 8 mandatus, išrinkti šie asmenys: Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, Seimo narys Eugenijus Gentvilas, Seimo narys Virgilijus Alekna, Seimo narys Viktoras Pranckietis, Seimo narė Edita Rudelienė, Seimo narys Arminas Lydeka, Seimo narys Andrius Bagdonas, Joniškio miesto meras Vitalijus Gailius.

Pirmame ture LVŽS gavo 6 mandatus, išrinkti šie asmenys: Seimo narys Aurelijus Veryga, teisininkas Ignas Vėgėlė, Seimo narys Valius Ąžuolas, pensininkas Bronis Ropė, Seimo narys Dainius Gaižauskas, Seimo narė Aušrinė Norkienė.

 

Pirmame ture LLRA-KŠS gavo 2 mandatus, išrinkti šie asmenys: Trakų rajono savivaldybės tarybos narys Jaroslav Narkevič, Seimo narė Rita Tamašunienė.

Taip pat mandatą gavo save išsikėlęs Seimo narys Viktoras Fiodorovas.