Seimo rinkimų analizė
Nemuno Aušra
„Nemuno aušra“ – konservatyvi, populistinė Lietuvos politinė partija, pradėjusi kurtis 2023 m., Remigijui Žemaitaičiui netekus narystės „Laisvės ir teisingumo“ partijoje. Partijos įkūrėjas ir pirmininkas R. Žemaitaitis šiemet sulaužė Seimo nario priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją, taip prarasdamas savo mandatą Seime.
Partijos pirmininkas apibūdinamas kaip daugiausiai šiuo rinkiminiu laikotarpiu dirbantis politikas, kai kuriomis dienomis rengiantis net po 3 ar 5 susitikimus su rinkėjais. Tačiau šiai partijai trūksta idėjinio nuoseklumo. R. Žemaitaitis puikiai jaučia aplinką ir derinasi prie jos, net jei kartais tokiu būdu prieštarautų savo mintims, išsakytoms prieš kelias valandas, kituose susitikimuose. Turbūt ne veltui į partijos programą įtraukta eilutė „vertinsime visuomenės nuomonę ir neinicijuosime teisės aktų žinodami, kad jiems nepritaria absoliuti piliečių dauguma“. Tai reiškia, jog ši partija neturi stipraus vertybinio pagrindo ir jų rinkėjas rizikuoja gauti „katę maiše“, nes ne visada daugumos interesas sutampa su šios partijos deklaruojamomis vertybėmis.
„Aušrininkų“ sąraše – ne vieno dabartinio parlamentaro ar kadaise aktyviai politikoje dalyvavusio asmens pavardė. Deja, kai kurie iš šių asmenų daugiau išsiskyrė savo pasisakymais, nei savo darbais. Seimo nariai Aidas Gedvilas ir Artūras Skardžius yra žinomi dėl savo seksistinių pasisakymų apie kolegas. A. Gedvilas sulaukė Seimo etikos ir procedūrų komisijos dėmesio dėl savo pasisakymo apie Ministrę Pirmininkę, kaltinant ją karo kurstymu, nes ši neturi vyro, kuriam reikėtų kariauti. Seimo narys A. Skardžius kitam Seimo nariui replikavo, jog šis gali lankytis tiek moterų, tiek vyrų nudistų pliažuose, nes „niekas skirtumo nepastebės“. Stebina, jog suaugę žmonės vis dar nesupranta etikos pagrindų, tai tik įrodo šių asmenybių žemą kultūrą, kuri bet kokiai partijai gadintų vardą.
Nors „aušrininkams“ trūksta idėjinio nuoseklumo, iš jų tinklalapyje rasto skurdžios programos aprašymo galima suprasti, jog jiems svarbiausi dalykai: kultūra, tradicijų bei miškų išsaugojimas. Tačiau svarbu į šiuos tikslus pažvelgti giliau. Nors partija teigia, jog miškų išsaugojimas yra vienas jų svarbiausių tikslų, pažvelgus į programos aplinkosaugos skiltį, galima rasti tik vieną punktą, kuriame užsimenama, jog bus kuriama miškų strategijos programa. Tai reiškia, jog net vieno iš savo svarbiausių tikslų įgyvendinimui partija dar neturi plano. Panaši situacija ir su tradicijų išsaugojimu. Nors programos aprašyme skirtas svarbus akcentas šiam dalykui, pačioje programoje nėra įvardijami būdai, kaip ši partija žada jas puoselėti. Todėl programa skamba kaip idėjų krūva, kurių įgyvendinimo būdai dar nenumatyti. „Nemuno aušra“ taip pat skelbiasi esą „paprastų žmonių partija“, nors iš visų partijų gauna didžiausią verslininkų finansavimą. Sąraše galima rasti ne tik pasiturinčių žmonių, kurie gausiai remia partiją. Tai verčia susimąstyti, kieno vis dėlto interesus atstovauja ši partija?