Seimo rinkimų analizė

LIETUVOS KRIKŠČIONIŠKOSIOS DEMOKRATIJOS PARTIJA

Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partija (LKDP) – tai partija, 2001 m. susidariusi iš buvusių Lietuvos krikščionių demokratų narių, kurie nepritarė tuo metu vykusiems partijos pokyčiams. Dabartinis partijos pirmininkas – buvęs Darbo partijos narys Dr. Mindaugas Puidokas.

LKDP yra konservatyvi, euroskeptiška partija, siekianti palaikyti tradicinę šeimą, nes, pasak M. Puidoko, „valstybės pamatai yra krikščioniškos šeimos vertybėse“. Jų pozicijos ties karo Ukrainoje bei kitais krašto apsaugos klausimais stipriai pasižymi prorusiškomis idėjomis. Partijos pirmininkas debatuose ir kalbose išreiškia palaikymą radikaliosios dešinės politiniams veikėjams, tokiems kaip Donaldas Trumpas ar Viktoras Orbanas.

Šiemet LKDP rinkimuose dalyvauja „Taikos koalicijoje“, vedamoje Darbo partijos pirmininko Viktoro Uspaskicho, kartu su to paties, populistinės dešinės, politinio sparno atstovais – Žemaičių partija. Koalicijos rinkiminiai pažadai, tokie kaip „pavogtų pensijų gražinimas“ ar būstų palūkanų mažinimas yra ne kas kita, o populizmas, apeliuojant į finansinius sunkumus patiriančius rinkėjus. Taip pat partija žada puoselėti tradicines šeimos vertybes ir atlikti visapusišką valstybės išlaidų ir valdymo auditą bei atsisakyti visuotinio šaukimo. Tokiomis pozicijomis stengiamasi pritraukti politiškai apatiškus rinkėjus bei tuos, kurie balsuoja už asmenybes, o ne idėjas.

Koalicijos finansinio teisingumo ir skaidrumo pažadai skamba ne itin patikimai, kuomet žvelgiama į partijos narių santykį su korupcija. Vos prieš kelis metus, kai Dr. Puidokas buvo Darbo partijos narys, jo padėjėjui Vilniaus apygardos teismas skyrė baudą už tai, jog šis bandė duoti 50 tūkst. eurų kyšį kitam Seimo nariui Matui Maldeikiui. Vos po metų tuometinis nacionalinės lošimų ir žaidimų verslo asociacijos vadovas Oleg Smirnov nurodė jog „Tete-a-tete“ lošimų bendrovės vadovas Samoilas Kacas įteikė M. Puidokui ir jo padėjėjui 20 tūkst. eurų kyšį. O prieš kelias savaites (ir tikrai ne pirmą kartą jo karjeroje) buvo pareikšti įtarimai ir koalicijos lyderiui V. Uspaskichui ikiteisminiame tyrime dėl neteisėto ES pinigų įsigijimo virš 500 tūkst. eurų. Sakoma, jog žmonės keičiasi, tačiau politikoje toks fenomenas vyksta retai, o dar rečiau – gerąja linkme. „Taikos koalicija“ tikrai ne išimtis. 

Dr. M. Puidokas, V. Uspaskichas, ir vos ne visi kiti koalicijos nariai begalę kartų yra parodę, ar tai per korupcijos pilnus veiksmus, ar per kenksmingos radikalios retorikos platinimą, jog nėra verti tautos pasitikėjimo, o tuo labiau vietos Lietuvos Respublikos Seime.