Interpeliacija ministrui – išbandymas politine atsakomybe

Šiandien, balandžio 5 d., LR parlamentarams svarstymui buvo pateiktas Seimo nutarimo „Dėl interpeliacijos Lietuvos Respublikos aplinkos ministrui Kęstučiui Trečiokui“ projektas. Toks siūlymas buvo suformuotas po to, kai paaiškėjo, jog dabartinis aplinkos ministras pasidavė daromam poveikiui dėl Vyriausybės nutarimo Nr. 343 priėmimo bei pateikė klaidingą informaciją dėl Vijūnėlės dvaro ir su juo siejamo skubaus Vyriausybės nutarimo priėmimo aplinkybių.

Lietuvos liberalaus jaunimo (LLJ) Valdyba mano, kad sprendimas palikti aplinkos ministrą pareigose – netinkamas. Reaguodama į esamą situaciją LLJ Valdyba mano, kad tokiu elgesiu Kęstutis Trečiokas neįvertino savo kompetencijos ir įgaliojimų ribos bei iš esmės paneigė politinės atsakomybės principus, ir yra įsitikinusi, kad ministras turėjo būti pašalintas iš savo pareigų.

“Užimant aukščiausias pareigas valstybėje ir iš esmės priimant sprendimus dėl jos dabarties, ateities ir kiekvieno iš mūsų kasdienybės, svarbiausia yra suvokti savo veiksmų svorį ir galimą poveikį. Tai yra prisiimti politinę atsakomybę. Būtent to, mano nuomone, trūksta ne tik aplinkos ministrui, bet ir visai valdančiajai koalicijai.” – teigia LLJ Pirmininkas.

Tvarkos ir teisingumo partijos deleguotas ministras Kęstutis Trečiokas – antrasis šios Vyriausybės aplinkos ministras po į Europos parlamentą dirbti išvykusio Valentino Mazuronio. Daugiausiai būdamas atsakingas už valstybės aplinkos darnų vystymąsi ir žmogaus gerovę joje, racionalų išteklių naudojimą bei teisinį priežiūros reguliavimą, ministras pats yra kaltinamas kenkiąs valstybės ir jos investiciniam klimatui. Po Vijūnėlės dvaro skandalo ir paviešintų pokalbių, ministras buvo apkaltintas melu ir ragintas trauktis.

LLJ Valdybos nuomone, toks ministro elgesys neturėtų būti laikomas tinkamu, o interpeliacijos priėmimas turėtų būti viso Ministrų kabineto kokybiškas žingsnis link atsakomybės už savo veiksmus pripažinimo. “Šiandien dienai yra labai sunku vertinti ir analizuoti LR Vyriausybę ir jos darbą. Ne tik atskiri ministrai yra nuolatos krečiami politinių skandalų, palieka postus ar “pasižymi” viešojoje retorikoje, bet ir pats premjeras dažnu atveju nesusikaupia tam, kad išsakytų savo politinę nuomonę. Visa tai tik didina skandalų bei neapsitikėjimo šydą Ministrų kabinetu ir jo vadovu. Manau, kad vienintelis logiškas sprendimas Ministrui pirmininkui ir jo komandai būtų pagaliau parodyti, kad visuomenės nuomonė vis dar girdima.” – įsitikinęs LLJ Pirmininkas.

Šios kadencijos Seime jau buvo surengtos interpeliacijos procedūros dviem ministrams – krašto apsaugos ministrui Juozui Olekui ir sveikatos apsaugos ministrui Vyteniui Povilui Andriukaičiui, kurias abu politikai atlaikė. Atsakymas į klausimą, ar Kęstutis Trečiokas papildys jų gretas, ar įprasmins „trečias kartas nemeluoja“ posakį ir taps pirmuoju XVI Vyriausybės ministru, pašalintu opozicijos pastangomis, aiškus – LR Seimas eilinį kartą parodė savo neveiksnumą politinės atsakomybės prasme.