Šiandien vyko Sveikatos reikalų komiteto posėdis Seime. Jame pritarta vyriausybės siūlymų paketui, kuriame numatyta kelti alkoholio pirkimo, turėjimo ir vartojimo minimalų amžių iki 20 m. Toks sprendimas nėra racionalus, tikslingas bei neigia faktą, kad jaunas pilnametis asmuo yra užtektinai brandus.

Pilnametystės sulaukusiu asmeniu valstybė pasitiki ir laiko brandžiu: jis įgyja visišką teisinį teisnumą ir veiksnumą, gali keisti Lietuvos raidą rinkimuose, daryti esminius sprendimus referendumuose, laikyti ginklą rankoje gindamas demokratiją. Įvedus cenzą jaunas suaugęs pilietis nebus laikomas užtektinai brandžiu spręsti apie savo sveikatą.

,,Valdžia siunčia žinutę, kad nepasitiki pilnamečiu asmeniu kaip užtektinai sąmoningu individu. Kyla klausimas – ar 18 metis yra apskritai politikų laikomas pilnamečiu, ar nėra? Toks požiūris į jauną žmogų nėra sveikintinas ir formuoja neigiamą nuomonę apie politiką” – teigia VLJO pirmininkė Deimantė Rimkutė.

Europoje nusistovėjusi minimalaus alkoholio vartojimo praktika yra susieta su pilnametyste. Įstatymas draudžiantis vartoti alkoholį iki 20 nėra taikomas nei vienoje ES šalyje. Priešingai – net 7 šalyse leidžiama alkoholį vartoti nuo 16 m. Lietuvos minimalus alkoholio pirkimo amžius jau yra griežtesnis lyginant su kitomis Europos šalimis.

Taip pat cenzo kėlimas grįstas abejotinomis prielaidomis apie jaunimą. Jaunų žmonių tarpe alkoholio vartojimas nėra didelis lyginant su kitomis amžiaus grupėmis Lietuvoje ir jaunų žmonių alkoholio suvartojimo kiekiu Europos šalyse. Alkoholio vartojimas Lietuvoje labiausiai paplitęs tarp 40-60 metų vyrų, profesinį išsilavinimą turinčių asmenų, kaimuose, o ne tarp jaunų žmonių;

,,Taip pat svarbu suprasti, kad jaunimas bet kokiu atveju ras būdų apeiti įstatymus. Jau dabar 70 procentų nepilnamečių nemato problemos įsigyti alkoholį, pusė žmonių teigia, jog atsigręžtų į šešėlinę rinką, ar dar blogiau – nelegalius narkotikus, būtent tai nutiko Jungtinėse Amerikos Valstijose.” – teigia Deimantė Rimkutė.

Vienas alkoholio kontrolės įstatymų tikslų yra mažinti alkoholio prieinamumą nepilnamečiams, amžiaus cenzo pakėlimas neatitinka įstatymo tikslo. ,,Siekdami alkoholio įstatymo tikslų turime orientuotis į tikrąsias vartojimo priežastis: jaunimo užimtumo didinimą, efektyvių švietimų programų diegimą” – teigia Deimantė Rimkutė.