Atšventus mokslo ir žinių dieną studentams valdžia ruošia nemalonią staigmeną – ketina atimti iš jų galimybę užsidirbti studijoms ar įgyti pirmosios darbo patirties. Reaguodama į tai Vilniaus liberalaus jaunimo organizacija (VLJO) rugsėjo 2 d. 14 val., prie LR Seimo rengia viešą protestą ir kviečia visuomenę nepritarti šiam siūlymui.

 

Šių metų birželio 21 d. Seimas pritarė Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio siūlymui keisti Darbo kodeksą ir jame įrašyti nuostatą, kad prekybos tinklai negalėtų dirbti paskutiniais mėnesio sekmadieniais. Galutinai dėl prekybos centrų darbo ribojimo sekmadieniais ir valstybinių švenčių dienomis Seimas turėtų apsispręsti rugsėjį prasidėsiančioje rudens sesijoje.

 

Siūlymo šalininkai prisidengia noru užtikrinti darbuotojams kokybišką poilsį, kurį esą garantuotų minėtas draudimas. Vis dėlto tai tėra suinteresuotų pusių manipuliacijos – dirbti ilgiau nei 6 dienas iš eilės ir taip draudžia Darbo kodeksas.

 

Vilniaus liberalaus jaunimo organizacijos pirmininko tvirtinimu, draudimas dirbti sekmadieniais situacijos nesprendžia. ,,Šis draudimas – apgaulingas. Tai nebus papildoma laisva diena darbuotojams, o dar ir pakenks jauniems žmonėms, kurie gali dirbti tik savaitgaliais. Šis projektas yra dar vienas puikus pavyzdys, kad nors Seimo narių tikslai ir kilnūs, rezultatai bus priešingi“ – teigia vienas iš protesto iniciatorių Leonardas Marcinkevičius.
Taigi šis pakeitimas, užuot išsprendęs poilsio problemą, iš darbuotojų tik atimtų teisę patiems pasirinkti, kada šie nori ilsėtis, o iš vartotojų –  pasirinkimo teisę nuspręsti, kada apsipirkti.

 

„Artėjant rinkimams išgirsime dar ne vieną emociškai jautrų klausimą. Šis – būtent toks. Tad nenuostabu, kad diskusijoje abi pusės naudoja emocijomis paremtus ir dažnu atveju spekuliatyvius argumentus. Siekiant spręsti egzistuojančią problemą, būtina pritaikyti tvarias priemones, kurios skatintų ir stiprintų darbuotojų ir darbdavio tarpusavio bendravimo kultūrą. Manyčiau, kad geroji Airijos praktika yra tinkamas pavyzdys. Pastarojoje šalyje per pirmus tris įdarbinimo mėnesius darbuotojas turi teisę raštiškai informuoti darbdavį, kad nenori dirbti sekmadieniais. Šiuo atveju darbdavys yra įpareigotas suteikti darbuotojui laisvadienį.“ – teigia „Investuotojų forumo“ vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė.

 

Panašiai pozicijai atstovauja ir Žilvinas Šilėnas. „Draudimas pirkti sekmadieniais kenkia vartotojams. Draudimas dirbti – darbuotojams. Išloš tik tie, kam valdžia leis sekmadieniais prekiauti. O vartotojai ir darbuotojai – praloš.“ – teigia Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Ž. Šilėnas.

 

Draudimui sekmadieniais dirbti prekybos centrams nepritaria ir dalis parlamentarų. Anot Seimo narės Aušrinės Armonaitės, priimtas įstatymas būtų nesąžiningas kitų darbuotojų atžvilgiu, taip pat gali tapti pavojingu pretekstu. „Taip nutinka, kad daliai žmonių tenka dirbti sekmadieniais. Ir ne tik prekybos centruose – sekmadieniais Lietuvoje dirba daugybė kitų paslaugų ir pramonės įmonių, net nekalbu apie tarnybas. Nejaugi dabar imsime drausti darbą visiems? Dar daugiau, draudimas sukels nepatogumų jauniems darbuotojams, kurie galbūt gali skirti laiko darbui savaitgaliais, nes kitomis dienomis studijuoja. Bet argi apie juos kas galvoja?“ – pabrėžia A. Armonaitė.

 

Vykstant intensyvioms diskusijoms dėl draudimo prekybos tinklams dirbti paskutiniais mėnesio sekmadieniais Vilniaus liberalaus jaunimo organizacija kviečia visus nepritariančius šiam siūlymui susirinkti rugsėjo 2 d. 14 val., prie LR Seimo.