1989 metų lapkričio 9-oji. Tuometiniam Sovietų Sąjungos vadovui, Michailui Gorbačiovui, pradėjus liberalizacijos politiką, nugriaunama Berlyno siena. Pasaulis pradeda džiaugtis stagnacijos, karo ir įtampos eros pabaiga. Jungtinės Amerikos Valstijos ir jos sąjungininkai švenčia pergalę prieš fašizmą ir komunizmą. O švęsti buvo ką – demokratija nuprausė pasaulį banga, užpildyta tikėjimu laisve ir žmogaus teisėmis. Apsivalęs pasaulis pradėjo kvėpuoti lengviau, šaltasis karas baigėsi.

2016-ieji, lapkričio 9 diena. Praėjus lygiai 27 metams nuo Berlyno sienos griūties pasaulis apsistato naujomis sienomis. Tik ne fizinėmis, o idėjinėmis – sveikam protui. Nesuvokiama, kad rasistas, šaipęsis iš negalią turinčio žmogaus, sulaukęs kaltinimų dėl seksualinio priekabiavimo, nekilnojamojo turto magnatas, galimai nemokantis mokesčių valstybei, savo vardo universiteto, žlugusio per kelerius metus ir neišbrendančio iš nepatenkintų studentų ieškinių liūno, įkūrėjas, tapo naujuoju JAV prezidentu.

Belieka pripažinti – šios pergalės nesitikėjome. Tačiau, nors ir gerbiant Amerikos piliečių sprendimą, tokio rezultato jaunas, liberaliomis Vakarų idėjomis ir vertybėmis tikintis protas nenori priimti. Tokia reakcija kyla ne todėl, kad šiandien rinkimus laimėjo oranžinio veido išsišokėlis, ne kartą neprognozuojamu ir ardančiu pasaulio tvarką vadintas respublikonas Donaldas Trumpas. Sunku pripažinti, kad šiandien pergalę išplėšė daugiau nei metus skleista nepagrįsta ksenofobija, stereotipai, norai suvaržyti žmogaus teises ir laisves bei nekompetencija. Yra teigiančių, jog galima nuolatinius Donaldo Trumpo svaičiojimus numesti į šalį, tačiau rinkimų rezultatas rodo, kad į esamą situaciją būtina pažvelgti atidžiau.

Po kelis mėnesius trukusių neigiamų išrinktojo JAV prezidento pasisakymų apie musulmonus, smurtiniai nusikaltimai prieš islamą išpažįstančius asmenis Amerikoje išaugo 89 procentais. Tyrimai rodo, jog pablogėjo LGBTQ, imigrantų ir kitų mažumų grupių psichologinė sveikata. Situacija, žvelgiant į ateitį, nieko gero nežada – Trumpo komandoje – viceprezidento postą užsitikrinęs Mike Pence, siekęs kriminalizuoti homoseksualius santykius, norėjęs uždrausti abortus vaisių, sergančių mirtinomis ligomis ar kitais išsigimimais. O tokius įstatymus priimti dabar neturėtų būti sudėtinga – respublikonų partija gavo absoliučią galią valdyti šalį. Būtent tai gąsdina didelę dalį žmonių, tikinčių liberaliomis vertybėmis – kokiame post-Trumpo pasaulyje reikės gyventi? Be pasirinkimo laisvės, suvaržytomis žmogaus teisėmis bei su kitaip mąstančių ar atrodančių žmonių niekinimu? Tai siunčia mums aiškią žinutę – būtina puoselėti ir branginti tokią laisvę, kokią turime dabar, nes Amerika, vedama protesto prieš Vašingtoną balsų, atsisuko į tuos, prieš kuriuos kadaise kovojo.

Tokio įvykių posūkio nesitikėjo daugelis, ypač Lietuvoje. To nenuspėjo nei sociologai, nei politologai. Sistemingas realybėje, o ne teorijose vykstančių procesų ignoravimas, tapo stipriu smūgiu mums visiems. Tampa aišku viena – pasaulio, tikėjusio prieš 27 metus įvykusios revoliucijos atneštomis idėjomis ir vertybėmis nebėra, ir tai – stiprus smūgis nusistovėjusiai pasaulio tvarkai.

Tačiau JAV rinkimų rezultatas nėra pirmas pavojaus signalas, raginantis mus atsibusti. 2016 metų birželio 23-ąją pirmąjį vertybinį nokautą patyrė ES – Didžiosios Britanijos piliečiai referendumu nusprendė, kad atvira Europa jiems nereikalinga – buvo nuspręsta trauktis iš 28 valstybes vienijančios sąjungos. Jau tada atrodė, kad turime atsimerkti plačiau ir pamatyti, kad ant pasaulio kasdieną nusėda vis daugiau radikalizmo dulkių, kurias nuplauti yra be galo sunku. O pavydžių toli ieškoti nereikia – radikalios nuotaikos tvyro Prancūzijoje, Vokietijoje, Austrijoje. Tai yra viena priežasčių, kodėl Europos Sąjungos likimas kybo ant plauko. Būtent todėl reikalingas efektyvus ir greitas problemų sprendimo būdas.

O kas bus jeigu nesiimsime gydyti pūliuojančių žaizdų? Baisu galvoti apie pasaulį, valdomą pramogų pasaulio atstovų, sakančių kas jiems šauna į galvą, apie pasaulį, įspraustą į standartinio mąstymo rėmus, kuriame negali būti savimi, negali jaustis laisvas, kuriame sėjama baimė ir pyktis. Todėl šiandien turime du pasirinkimus – toliau sėdėti susigūžus ir ignoruoti realybę, tikintis, jog tokie žmonės kaip Donaldas Trumpas Ameriką, Lietuvą ar kurią nors kitą šalį „vėl pavers didžia valstybe“ arba imtis veiksmų ir atsibusti. Manau, jog mūsų pasirinkimas – aiškus.