Data: vasario 11, 2015 Tema: Be kategorijos Politinės aktualijos

Pirmadienį įvykusiame Vyriausybės pasitarime buvo pritarta siūlymams įteisinti piliečių balsavimą internetu Prezidento, Seimo, savivaldybių tarybų, Europos Parlamento rinkimų bei referendumų metu. Nepaisant to, dar nėra aišku, ar šis įstatymas nuguls Seimo pavasario sesijos darbotvarkėje.

Lietuvos liberalus jaunimas (toliau – LLJ), reaguodamas į esamą situaciją, ragina valstybės politikus galiausiai uždegti žalią šviesą internetiniam balsavimui visų lygių šalies rinkimuose. LLJ Valdyba mano, kad esama situacija, kuomet rinkėjas yra varžomas tradicinės rinkimų sistemos, pažeidžia jo teises ir kenkia demokratijos bei visų balsavimo teisę turinčiųjų atstovavimo užtikrinimui šalyje.

“Šiuolaikiniame pasaulyje kiekvieną dieną mes esame apsupti interneto teikiamų galimybių – naudojamės elektronine bankininkyste, elektroniniu būdu yra teikiamos sveikatos, švietimo, susisiekimo paslaugos, internete saugome dalį savo asmeninės erdvės, tad kodėl gi vis dar neturime galimybės naudotis dar vienu, politiniu instrumentu – internetiniu balsavimu?” – klausia LLJ Pirmininkas.

Internetinio balsavimo tema Lietuvoje yra eskaluojama jau beveik dešimtmetį, o paskutiniais statistiniais duomenimis, beveik du trečdaliai (65 proc.) šalies gyventojų pasisakė už galimybę savo nuomonę rinkimuose išreikšti nuotoliniu būdu, naudojantis interneto ryšiu savo namuose, darbe ar laisvalaikio praleidimo vietoje. Nepaisant to, Lietuvos įstatymų leidėjams vis dar trūksta politinės valios priimti internetinį balsavimą įteisinantį įstatymą.

Įvairiais skaičiavimais, įvedus internetinį balsavimą, net 20-25 proc. (5-6 proc. iš jų gyvenančių emigracijoje) daugiau rinkėjų ateitų prie balsadėžių – savo kompiuterio ar išmaniųjų telefonų ekranų – ir išsakytų savo nuomonę šalies rinkimuose.

LLJ Valdyba yra įsitikinusi, jog pagrindiniai akcentai, sietini su internetinio balsavimo galimybe, yra skaidrumas, racionalaus ir savarankiško pasirinkimo galimybė, didesnis jaunimo bei išvykusiųjų įtraukimas į valstybės gyvenimą, efektyvumas bei visuomenės modernizacija. Apskritai, internetinio balsavimo įteisinimas – tai priemonė demokratijos pažangai ir jos legitimumo laipsnio, visuomenės atsakingumo ir atvirumo didinimui.

“Įvedus internetinį balsavimą, jokie faktoriai, tokie kaip blogas oras, staiga atėjusi žiema, dideli kamščiai ar nežinojimas, kurioje vietoje yra rinkiminė apygarda, nebetrukdys rinkėjams išreikšti savo nuomonę” – įsitikinęs LLJ Pirmininkas.

Dažniausiai pateikiama kritika internetiniam balsavimui yra susijusi su rezultatų klastojimų bei sistemos darbo trukdymu, tačiau, kas gali paneigti, kad to paties negali padaryti patys rinkimų stebėtojai ar skaičiavimo komisijų nariai. Be to, priešingai nei teigia internetinio balsavimo oponentai, šis būdas efektyviai ribotų balsų pirkimo galimybę, nes sistema skaičiuotų tik paskutinį kartą išsakytą rinkėjo valią bei nepanaikintų galimybės balsuoti tradiciniu būdu, įmetant rinkėjo biuletenį į tam skirtą balsadėžę.

Rašyk komentarą